אודות

מי אני

תמיד אהבתי לקרוא על השקעות, להתנסות בסוגים שונים של השקעות שיניבו לכסף שלי תשואה הוגנת. אני אוהב גם לקרוא ספרים ומאמרים על כלכלה התנהגותית (כהנמן, אריאלי ושות'), "צרכן" נלהב של טיפים לצרכנות נבונה. ותמיד יצא לי להכנס לתחומים מאוד לא ברורים, כמו ביטוחי בריאות ופנסיה, כדי להבין לאן הכסף שלי הולך והאם זה כדאי לי ולמשפחתי.
לא מעט פעמים ישבתי עם משפחה וחברים, בגינה או בעבודה, ומצאתי עצמי מסביר כל מיני מושגים מעולם הפנסיה או משכנתאות או השקעות-ערך, ואפילו עקרונות פשוטים יותר כמו איזון בין הוצאות להכנסות, חיסכון וריבית דריבית, דברים שדי הרבה אנשים לא משקיעים את המאמץ בלהבין, לחקור וליישם אותם.

כל הדברים הללו, עם הרצון לשתף את הידע למי שצריך אותו, הובילו אותי להתנדב בארגון "פעמונים", ארגון חברתי התנדבותי שפועל ללוות משפחות לחיים כלכליים מאוזנים, ומעניק ייעוץ פיננסי, ידע, כלים והרגלים נכונים בתחום.
במשך מספר שנים ליוויתי משפחות לאיזון כלכלי, נחשפתי לעולמות שונים משלי, לדרכי מחשבה ויכולות השֹתכרות שונים ממה שאני גדלתי, דבר שלימד אותי רבות. בהמשך עברתי בפעמונים להנחיית סדנאות והרצאות מקצועיות בנושא ניהול כלכלי אחראי של משק הבית למגוון קהלים שונים.

נושא של חינוך ילדים בנושאים פיננסיים תמיד נראה לי מושך, בגלל היכולות של ילדים, התבונה שלהם, הזמן הארוך בללמד אותם תוך כדי התנסות מעשית, אבל מצאתי את עצמי מתעמק בזה ברצינות רק כשכבר היו לי ילדים משלי.

למה בלוג?

בראש ובראשונה הבלוג הזה מיועד למשפחה שלי, לפרוק רעיונות שונים ושיטות שונות על הכתב ולסדר אותם שיהיה קצת היגיון בדברים. אני מאוד מקווה שדרך הבלוג הזה אני אצליח להעשיר את הידע של הקוראים כמו גם את הידע שלי, בין אם זה ידע פיננסי או ידע בשיטות חינוך והוראה או סתם טיפים טובים בנושא.

איך אני רואה את התפקיד שלנו ההורים

הורים הם המבוגרים הראשונים, המשפיעים והנוכחים ביותר בחייהם של הילדים שלנו! נכון שהרבה משעות היום והערות של הילדים הם במסגרת בית ספרית עם מורים, אבל למרות שהמושג "אנשי חינוך" משויך בדרך כלל לאנשי המקצוע במערכת החינוך, קודם כל ההורים הם אנשי החינוך הכי משמעותיים על ילדים.

התפקיד שלנו ההורים הוא כל הזמן לחשוף את הילדים לנושאים חשובים כדי ללמד אותם על העולם שבחוץ, וגם להכין אותם לזמן שיהיו בוגרים. וזה לא נעשה ב"זבנג וגמרנו", בבית או דרך בית הספר. אלא לאט לאט. כמו שמים חוצבים לאט את האבן, כך למידה מתרחשת לאורך זמן, כשכל הזמן מוסיפים עוד רמות ושכבות של ידע ועומק ומחשבה.
היטיבה לתאר את תהליך ומהות הלמידה, מיכל לשם, מורה בבית הספר אקטון ארה"ב ובעלת הבלוג החינוכי המצוין "מגשימה חלום" (מתוך פוסט בפייסבוק על תפקיד הכישלון בלמידה ומהות הלמידה):


הרעיון הוא לא להעביר לילדים ידע. הידע הוא תוצר לוואי, שכל ילד סופג, במקום שבו הוא נמצא וברמה שבה הוא נמצא. אין שום מטרה אף פעם ללמד ידע. המטרה היא תמיד לחשוף, להכיר, לשים על השולחן. הילדים לוקחים את מה שאני שמה, וכל ילד מביא את מה ששמתי אליו ומעבד את החומרים באופן הכי אישי ומדויק עבורו… כשאני "מכריחה" אותם להבין, אני בעצם מייצרת למידה מלאכותית, שלא נשאר ממנה אחר כך שום דבר. היא לא באמת נספגת. היא נקלטת לכמה דקות ואחר כך נעלמת, כי היא לא שלהם. ויכול להיות שבזמן הסרט או הדיון, הילדונת בת השש לא הבינה שום דבר, אבל שלושה חודשים אחר כך, כשהיא תשחק במשחק לוח חדש עם אבא שלה בבית, היא פתאום תיזכר במשהו שדיברנו עליו, וזה יצלצל לה מוכר, ופתאום יירד לה איזה אסימון, וזו הלמידה האמיתית. הלמידה מהבחינה הזו היא עוד טיפה ועוד טיפה, ומה שחשוב הוא ההמשך של הטפטוף ולא הגודל של הבריכה. כל עוד יש טפטוף, יש גירוי, יש חשיפה, יש עשייה, כל ילד לוקח מהטיפות האלו את מה שנכון ומדויק לו, ובונה לאט לאט את הבריכה המיוחדת לו.

לא יכולתי לנסח את זה טוב יותר…

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

טיפים ורעיונות לחינוך פיננסי. איך לגדל את הילדים עם הבנה פיננסית וצרכנית.

המדריך לעתיד - הבלוג של ד"ר רועי צזנה

עתיד, היסטוריה, מדע וטכנולוגיה

חינוך אחר

הלילד הזה פיללנו?!

פיית הטיולים

כל מה שכיף

יוגב שמחון

התפתחות רוחנית ומעשית

כזה אני רוצה ! I Need It

המלצות על מוצרים ועסקאות שוות. רק דברים טובים.

מבוא לכלכלה - ג

מחשבות מקריות למחצה על נושאים כלכליים מאת אסף צימרינג

פיננסית לנצח

כל מה שרציתם לדעת בתחום הפיננסי ולא העזתם לשאול

תחתית החבית

בלוג על אבהות, גידול ילדי(ם), זוגיות ו...ספרים

מורה בפיג'מה

הבלוג הזה הוא הצצה לעולמי, מחנכת כיתות א'-ב' שפוגשת בכל בוקר 38 נפשות טהורות שהן העתיד של כולנו. מאמינה גדולה בחינוך מתוך כבוד, אהבה, יצירתיות, מקוריות, הקשבה, סקרנות, אתגר וביטחון. ככל הנראה, בין המורות הראשונות בישראל שכותבות בלוג, (מקווה שגם יחזיק מעמד :) ), אז רוצים לדעת מה קורה בכיתה א'?

לחבר את הנקודות

העשרה וחשיפת הילדים למדע, הנדסה, מתימטיקה ושאר נושאים

מבוא לקלקלה

על כלכלה ופוליטיקה, וכיצד מנצלים את בורות הציבור על מנת לגזול את כספו ואת חירותו.

הסולידית

עצמאות כלכלית דרך חיסכון אגרסיבי והשקעה פסיבית

%d בלוגרים אהבו את זה: