חיסכון לכל ילד

אז כמו כל משפחה עם ילדים בישראל, גם אלינו הגיעה מעטפה מביטוח לאומי המבשרת על פתיחת תוכנית חיסכון לכל ילד, עם פירוט קל על התוכנית ובקשה לבחור היכן ינוהל כספי החיסכון של הילדים.

כמובן שהנושא הזה נהפך להיות נושא חם בעיתונים, באתרים הפיננסיים ובבלוגוספירה הכלכלית, ובכל מיני פורומים בנושאי כסף, וגם במקום העבודה ובמשפחה – מה זה אומר? איזה גוף ינהל את הכסף? האם להכפיל את הסכום או לא? …

קראתי לא מעט אתרים ודיונים בפורומים שונים, הרבה שיחות עם חברים בהן דיסקסנו מה המשמעויות, מה טוב בחיסכון הזה, מה פחות טוב. בפוסט הבא אפרט מעט יותר.

אבל משהו אחד היה חסר לי בכל השיחות למיניהן על תוכנית החיסכון בשביל הילדים – הילדים עצמם. נכון שמדובר פה על "נושא של מבוגרים", וקצבת הילדים ניתנת להורים (ליתר דיוק לאמא) והם יכולים להחליט מה לעשות איתה, אבל לדעתי נעדרו מהשיח הכללי בנושא הזה הילדים עצמם.

אחת הביקורות שיש לי (וקראתי אצל עוד כמה אנשים) על תוכנית החיסכון היא שמשרד האוצר פספס הזדמנות נהדרת להעביר קצת חינוך פיננסי גם להורים וגם לילדים.

ממחשבה למעשה

חיכיתי שהמולת הבית בערב תירגע קצת, לקחתי את שיר לפינת המחשב בבית, והראיתי לה את המכתב שקיבלנו על תוכנית החיסכון ועודדתי אותה לקרוא ממנו כמה משפטים.

(אגב, כל ההדגשות בהמשך מסמלים מושגים כלכליים וכלליים ששיר נחשפה אליהם במהלך השיחה שלנו. מומלץ גם לילדים שלכם)

קודם כל ניסינו להבין את הכותרת של המכתב "פתיחת תוכנית חיסכון לכל ילד". הסברתי לה שעבור כל ילד שנולד המדינה נותנת להורים כסף, שנקרא "קצבת ילדים", והם מקבלים אותו עד גיל 18.

כיוון ששיר כבר חוסכת מדמי הכיס שלה אז היה לה קל להבין ולהשוות בין קופת החיסכון הפרטית שלה לבין פתיחת חיסכון שהמדינה יזמה.

איירתי לה על דף את תהליך החיסכון מדמי הכיס שאנחנו נותנים לה, ואת תהליך החיסכון הדומה שהמדינה תפתח (לשיר ולשאר אחיה):

חיסכון לכל ילד2.png

כמובן ששיר שמחה שהיא תקבל 50 ש"ח לקופת חיסכון שלה ("מה? נותנים לי ביד 50 שקלים? כל חודש?" 🙂 ), אז הסברתי לה שהכסף הזה לא יילך אליה ישירות כמו דמי הכיס שאנחנו נותנים, אלא לחשבון חיסכון מיוחד שהמדינה פותחת לכל ילד, ושם יופקדו כל חודש 50 השקלים.

חישבנו ביחד כמה כסף נצבר לה בשנה אחת = 50 ש"ח כפול 12 חודשים. וחישבנו כמה כסף נצבר בסה"כ ב-18 שנים (דרך מעולה לתרגל חשבון וכפל).

המשכנו לקרוא עוד קצת במכתב מביטוח לאומי והגענו למענק בגיל 21.

אנחנו כל 3 חודשים בודקים כמה כסף נחסך בקופת החיסכון של שיר ועל זה נותנים לה פרס חיסכון ("ריבית") של 10% על כך שהיא התאפקה וחסכה כסף. כשחישבנו ביחד כמה כסף מצטבר ב"תוכנית חיסכון לכל ילד" היא התרשמה מכמות הכסף, ואז הראיתי לה שמי שמתאפק עד גיל 21 אפילו מקבל מהמדינה מתנה נוספת של 500 ש"ח, כמו הריבית שאנחנו נותנים לה (שיר: "אני רוצה! אני אחסוך ויהיה לי אפילו יותר!").

ראינו ביחד את הפרסומות ששודרו בטלויזיה:

אחר כך ראינו גם סרטון הסבר נחמד מתוך האתר של משרד האוצר, "האוצר שלי":

עכשיו עברנו לצד השני של המכתב, המפרט באלו גופים ניתן לפתוח חשבון חיסכון.

שיר קראה את כל השמות של הבנקים (הרשים אותה בנק "אוצר החייל" בגלל האוצר, "כמו של פיראטים" D: ).

(דיברנו בעבר קצת על מה זה בנק ומה עושים בו. מי שלא מכיר זו הזדמנות טובה להסביר קצת על בנקים)

שיר קראה עכשיו אחד אחד את השמות של קופות הגמל (שיר: "קוּפּוֹת הַגַמַל??? חחחח"), הסברתי לה בגדול שאלה חברות כמו הבנקים שמנהלות כספים ואפשר להשקיע כסף באמצעותן דרך תוכנת החיסכון שלה. עברנו על כמה חברות ונכנסנו לאתרי האינטרנט שלהן – שיר בחנה קצת את הלוגו של החברות, אם היה לוגו מתוחכם ניסינו ביחד להבין אותו (לדוגמה חברת אינפיניטי ששיר למדה שזהו השם באנגלית והסמל של אינסוף ∞).

ואז עברנו לדבר קצת על המסלולים השונים שקופות הגמל מציעות: סיכון מועט, בינוני ומוגבר.

עשיתי לה תרגיל קטן בתשואות:

 • יש לך 100 ש"ח ואת מקבלת מקופת הגמל במסלול סיכון מועט רק 1% בסוף השנה, זה אומר שבסוף שנה יהיה לך ביד 101 ש"ח.
 • אם את מקבלת במסלול סיכון בינוני 3%, כמה יהיה לך בסוף השנה? 103 ש"ח (שיר הפתיעה אותי כיוון שהיא לא מכירה כלל אחוזים).
 • ואם היא בסיכון מוגבר ומקבלת 6% בשנה, יהיו לך 106 ש"ח.

זה אומר שככל שנגדיל את הסיכון כך יגדל גם הסיכוי לקבל יותר כסף, תשואה גבוהה יותר. כמובן שהיא רצתה את הסיכון הגבוה, שיהיה לה יותר כסף כשתגדל.

בשלב זה לא פירטתי מדי על סיכון וסיכוי, רק הבהרתי את המושגים של 'סיכוי' שמעלה את כמות הכסף בחיסכון, ו'סיכון' מלשון סכנה, שמוריד את כמות הכסף בחיסכון.

פה כבר הסתיימה השיחה ושיר פנתה לעיסוקים אחרים שלה.

ואני נותרתי לבחור קופת גמל והאם להכפיל את הסכום או לא.

שאלה: האם גם אתם חשפתם את הילדים שלכם לתוכנית? האם הסברתם להם מושגים כלכליים? איך הילדים הגיבו כששמעו שהמדינה חוסכת להם כסף לגיל 18? האם הילדים היו מעורבים בהחלטה אצל איזה גוף לנהל את הכסף? האם הם ניסו לשכנע אתכם להכפיל את הסכום? אשמח לתגובות.

מודעות פרסומת

9 תגובות על ״חיסכון לכל ילד״

 1. מקסים! גם אצלנו יש קופת חיסכון, וקופת הוצאות שוטפות לשתי הבנות. לא גרים כרגע בארץ, אז לא היה כל כך רלוונטי עבורנו להסביר על התוכנית, אבל אני מאוד מאוד מתחברת לגישה, ונהנית לעקוב אחרי הבלוג. תודה!!

  אהבתי

  1. תודה.
   איך אתם מתנהלים עם הבנות מבחינת דמי כיס והוצאות? האם המגורים בסביבה אחרת, לא ישראלית, משפיעה בצורה כלשהי על הבנות בהיבט הכלכלי?
   בנות כמה הן?

   אהבתי

   1. היי, הן בנות 5 ו-7. אנחנו נותנים דמי כיס פעם בשבוע, ומפרידים בין חסכונות (2/3) להוצאות (1/3). הכנו שתי קופות בדיוק כמו שהצעת בבלוג, וזה עובד טוב, רק שבמקום בזבוזים אנחנו קוראים לזה הוצאות. השבוע למשל, הכפלנו להן את דמי הכיס (מ- 4 ש"ח ל-8 ש"ח כל אחד) בתור "דמי חנוכה", והן הלכו עם הכסף מקופת ההוצאות בארנק לקנות דינוזאורים קטנים במוזיאון (-: ניצלתי את ההזדמנות גם ללמד אותן לקרוא את הקבלה ולבדוק שלא היתה טעות…
    מבחינת הסביבה שאנחנו גרים בה – ללא ספק המציאות כאן מאוד שונה מאיפה שגרנו בארץ (ירושלים) – בסביבה שאנחנו גרים, אנשים מאוד צנועים כלכלית, קונים רק כשממש צריכים משהו, עושים המון בעצמם, קונים יד שניה, ובכלל – התרבות שאנחנו חשופים אליה כאן הרבה יותר סובבת סביב טבע, דברים שהם בחינם, או שעושים לבד, וקניה של מוצרים ביד שניה, או ביריד בית הספר (שבו כולם תורמים דברים שכבר לא משתמשים בהם, והרווחים הם תרומה לבית הספר). גם כאן יחסית קל לא להיות בסביבה של פיתויים – בתי קפה, קולנוע – פשוט כי יש מעט, וזה לא ממש סגנון הבילוי היחיד. יש קניון אחד, ונדיר שאנחנו הולכים אליו, זה לא בילוי עבורנו (-;
    הבלוג שלך ממש חשוב בעיני, כי בשום מקום לא לימדו אותי על כסף, חוץ משהוא חשוב… ואת ההכשרה הכלכלית שלי אני עדיין עושה בעצמי במאמצים רבים.

    אהבתי

   2. חלק מהמטרות שלי בבלוג הזה היא גם לשמוע איך הורים אחרים מתנהלים עם הילדים שלהם, אז תודה על התגובה 😃
    אנחנו גם לומדים תוך כדי תנועה.
    אני קורא בכל מיני פורומים כלכליים, נתקל במושגים חדשים, אסטרטגיות חדשות, וכמובן באנשים יקרים עם ידע ענק במגוון נושאים.

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s